[trend] Ne virtuální, ale rozšířená realita

Rozšířenou realitu, nebo chcete-li augmentovanou realitu, můžete už dneska běžně potkat třeba v hračkářství, realitním businessu, designu, aj. Zatímco virtuální realitu čeká ještě nějaký ten kus cesty, rozšířená realita tu dnes již je v plné síle a můžete ji použít i ve výrobních firmách. Nepotřebujete k tomu nic víc, než aplikaci a mobilní telefon a v reálném provozu tak můžete sledovat věci, které zde teprve budou.

A právě ve výrobních provozech je využití rozšířené reality trendem, který má obrovskou budoucnost. Tak třeba operátor výroby – nováček, už nemusí studovat dlouhé manuály nebo nemusí mít vedle sebe seniorního kolegu, který mu bude vše step-by-step ukazovat. Nováček bude mít totiž brýle, ve kterých si bude moci manuál na obsluhu stroje přečíst nebo se mu bude postup krok za krokem zobrazovat ve skle brýlí. Ve výsledku tak díky této technologii zvýšíte produktivitu a lidi ve výrobě to bude (snad) i více bavit:-)

Na tomto videu se můžete podívat na to, jak pracovník pracuje podle tištěného manuálu na straně levé a na straně pravé pomocí instrukcí v chytrých brýlích:

Ale nyní ten pohled obraťme. Zvýšení produktivity pomocí rozšířené reality u pracovníků přímo ve výrobě je jasné a je nasnadě. Ale trendem v této oblasti je také využití technologie augmentované reality u manažerů, kteří mohou „být“ ve výrobě, i když tam fyzicky nejsou. A nebo mohou do brýlí při průchodu výrobní halou dostávat informace z různých částí výroby nebo z aktuálních úseků a tím být okamžitě v obraze a mít tak možnost činit rychlá a přesná rozhodnutí?

A samozřejmě i zde bude své místo mít prediktivní simulace, protože řídícímu pracovníkovi tak bude možné promítat do brýlí informace a závěry z různých simulací tak, aby rozhodování pro něj bylo co nejsnazší a hlavně na základě reálných dat, ne pocitů.

Rozšířená realita nám pomůže (nebo již pomáhá) dostat věci, závěry a postupy z virtuálního světa dynamické simulace do světa reálného a to ještě zvýší produktivitu lidí, kteří s těmito technologiemi pracují.

Jan Šlajer & Petr Jalůvka, DYNAMIC FUTURE.