Roboti ve Wallmartu

[trend] Roboti, kteří kontrolují regály – reálně ve Wallmartu

Roboti už dávno nejsou scifi, i když s jejich běžným nasazením se ještě hned tak nestkáváme. Řetezec Wallmart jde ovšem tomuto trendy silně naproti. V některých jeho provozech se objevil robotický kontrolor zboží a regálů, jehož úkolem zjistit, v jakém regálu je volné místo tak, aby jej mohl jeho lidský kolega doplnit.

V Americkém Arkansasu, v marketech Wallmartu se mimo milý personál můžete nově potkat s robůtky, kteří hlídají díky 3D scannerům stav regálů. Tedy to, zda nedošlo k vykoupení nějakého zboží a v regálu prostě nechybí. Je to tedy jakási reálná ukázka robotizace společnosti v praxi. Ovšem navzdory obavám mnohých lidí i odborných periodik, nejedná se o zastoupení lidské síly, nýbrž o její doplnění.

Úkol robota ve Wallmartu není nahrazení člověka a jeho práce, ale doplnění a pomoc. Robot díky 3D scanneru zjistí, kde je volné místo, nahlásí to obsluze a ta regál doplní. Tím odpadá mnohdy zbytečná činnost kontroly a lidé se tak mohou věnovat smysluplnějším úkonům.

Roboti jsou z dílny společnsoti Bossa Nova Robotics a mimo kontroly stavu zásob v regálech dokáží také odhalit poškozené obaly nebo chybějící cenovky. Roboti jsou také plně autonomní a díky 3D čtení terénu se umějí vyhnout překážkám, sami si dokáží také napsat poznámku v případě, že je ulička zrovna nedostupná, aby se vrátili později.

Zprávu také jako jeden z prvních přinesl portál engadget.com.