Co nám přinášejí autonomní systémy v obytných domech
Dříve byly autonomní systémy doménou luxusních nebo technologicky nejvyspělejších domů. Dnes se stávají poměrně běžnou a dostupnou složkou architektonických projektů. A je přitom jedno, zda se jedná o novostavby nebo rekonstrukce. Zatímco porozumění principům fungování těchto technologií může být poměrně náročné, jejich hlavním účelem je vyšší míra bezpečnosti a jednoduchosti v obsluze domu.
Už ze samotné definice autonomní domácnosti vyplývá, že tento systém obstarává procesy bez nutnosti komplikovat tím život samotným uživatelům. Hlavní myšlenkou je propojit jednotlivá zařízení prostřednictvím centrální ovládací jednotky a umožnit jejich ovládání z počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. O která zařízení se jedná? V současné době především osvětlení, elektrické spotřebiče, topení a klimatizace a také alarm, zabezpečení, dveře a okna, kamerové systémy a další.
S čím nám tyto technologie pomohou?
Zvýšení bezpečnosti
Tento důvod patří k nejčastějším při zvažování automatizovaných domácích systémů. Informace získané z připojených zařízení pomáhají systému poznat, kdy jsou obyvatelé doma a kdy pryč. Zamknou dveře a bránu, uvedou vybrané spotřebiče do standby režimu. Umělá inteligence může být navíc využita k identifikaci potenciálních rizik a aktivně ohlásit majiteli, že něco není v pořádku.
Zlepšení kvality života lidí s postižením a omezenou mobilitou
Technologie může být výborným pomocníkem pro lidi s postižením nebo pro seniory. Díky senzorům pohybu mohou být automaticky rozsvěcována světla bez nutnosti se jich dotknout. V případě pádu nebo jiné nehody systém automaticky zavolá pomoc. Do tohoto systému mohou být také implementována data monitorující krevní tlak či hladinu cukru v krvi. Je tak možné sledovat odchylky od optima v reálném čase a v případě nutnosti zasáhnout.
Úspora energií
Ačkoli jednorázová investice na pořízení podobného systému je poměrně vysoká, z dlouhodobého hlediska může přinášet úspory. Termostaty a chytré osvětlení mohou být naprogramovány na minimalizaci nákladů na energie a redukci odpadu. U elektrických zařízení si princip využívání dokážeme docela dobře představit. Systém však dokáže rozumně hospodařit i s vodou. Například inteligentní systém zavlažování dokáže reagovat na aktuální počasí a přizpůsobit tak množství spotřebované zálivkové vody. Zlepšování každodenního života
Schopnost zautomatizovat opakující se úkony v domácnosti může uspořit čas pro důležitější věci. Například chytrá lednička připojená k internetu může zjistit, které položky došly a objednat je. Díky chytrým zařízením mohou být různé aplikace naprogramovány na dálku nebo dotykově. Téměř vše bude možné ovládat pomocí mobilního telefonu.
Maximální zabezpečení je klíčové
Asi není nutné dodávat, že podobné systémy musí být vysoce zabezpečeny. Jinak by pokusy prolomit se do centrálního systému mohly vést k narušení soukromí a přebírání kontroly nad připojenými zařízeními. I přes toto potenciální riziko se většina uživatelů po zkušenosti s inteligentním bydlením jen nerada vrací k tradičnímu domu.
Autonomní systémy v obytných domech s sebou nesou celou řadu benefitů, které již začínají pronikat i do běžného života. K důležitým vlastnostem patří také možnost neustále se zlepšovat a reagovat na nové podmínky a požadavky. Z hlediska bezpečnosti, úspor energií a celkového komfortu a pohody obyvatel představují výrazný přínos.
Související články
Zář 24, 2024
Jsou digitální dvojčata připravena dobýt svět a co je nejvíc brzdí?
Jsou digitální dvojčata připravena dobýt svět a co je nejvíc brzdí?
Zář 24, 2024
Případovka: Optimalizace skladu pro lídra v nápojovém průmyslu
Případovka: Optimalizace skladu pro lídra v nápojovém průmyslu
Srp 10, 2024