Blockchain je jednou z klíčových technologií, které mají potenciál zcela změnit pravidla fungování dodavatelských řetězů. V souvislosti s rostoucí komplexitou dodavatelských řetězců a využíváním služeb celé škály externích partnerů se právě blockchain nabízí jako optimální řešení pro výměnu dat, dokumentů a komunikace v rámci celého ekosystému.

Ačkoli blockchain nabízí celou řadu nezpochybnitelných benefitů, většina podniků k jeho zavádění přistupuje spíše obezřetně. Podle studie společnosti Capgemini pouhá 3 % organizací využívají tuto technologii ve větším měřítku.

Blockchain nabízí řešení například těchto problémů:

  • Blockchain zásadně zvyšuje transparentnost a responzivitu celého systému, což dříve bývalo obtížně dosažitelné a poměrně nákladné.
  • Koncovému zákazníkovi poskytuje jistotu, že produkt byl skutečně vyroben danou značkou, zajišťuje autenticitu a eliminuje padělky.
  • Umožňuje podniku rychle vysledovat případnou kontaminaci nebo jiný problém už v jeho samotnému zdroji a zabránit tak nákladnému a potenciálně dehonestujícímu hromadnému stahování svých výrobků.

Jaké výsledky průzkum přinesl?

Jak uvádí závěrečná zpráva společnosti Capgemini s názvem „Drží blockchain klíč od nové éry transparentnosti a důvěry v dodavatelských řetězcích?“, ve větším měřítku využívají blockchain pouhá 3 % podniků. Dalších 10 % dotázaných hodnotilo stav implementace blockchainu do svých systémů jako pokročilé stádium experimentování nebo testování na pilotních projektech. Zbývající většina respondentů (87 %) se nachází v raném stádiu úvah a experimentů.

Nejčastější důvody pro zavádění blockchainu

Jako hlavní důvod implementace blockchainu uvádějí respondenti především úsporu nákladů (89 % dotázaných).  Následují lepší sledovatelnost a transparentnost (cca 80 %), růst obratu, eliminace rizika a nacházení nových obchodních příležitostí. Z hlediska spotřebních produktů je největším přínosem blockchainu možnost sledovat skutečný původ zboží. Maloobchodníci také často zmiňovali zájem o digitální tržiště a redukci padělků.

I když zatím není blockchain využíván nijak masově, úspěšně realizované projekty jeho implementace naznačují vysoký potenciál sahající od úspory nákladů, přes transparentnost a maximální důvěru až po vytvoření zcela nových provozních modelů.