Jak dosáhnout potřebné míry individualizace ve výrobě?
Současní zákazníci vyžadují stále častěji produkty, které budou „šité na míru“ jejich individuálním potřebám. Výrobci se tomuto trendu musí přizpůsobovat a najít cestu, jak dosahovat co nejvyšší míry individualizace zboží. Jak to ale provést?
Digitální dvojčata nabízejí výrobcům několik důležitých věcí a mezi nimi i přehlednost a flexibilitu. Díky nim je možné rychle a s relativně nízkými náklady vyrábět individualizované produkty pro uspokojení i těch nejnáročnějších klientů.
Naprostý přehled je nezbytný
Zapojením senzorů využívajících internet věcí do výrobních zařízení a mnohdy i produktů samotných mohou výrobci vytvořit digitální dvojče, které poskytuje okamžitý přehled o jednotlivých procesech, výkonu zásobovacího řetězce a stavu produktu. Výrobní závody, které dokážou kombinovat přehlednost s automatizací, se mohou posunout od hromadné výroby k masové individualizaci. A poměrně snadno tak vyvinout celou škálu personalizovaných produktů.
Přední společnosti mění způsob uvažování u svých stávajících výrobních procesů a transformují své výrobní linky na flexibilní výrobní buňky. Tyto buňky se mohou pohybovat a pracovat na principu plug-and-play funkcionality. Vytvoření digitálního dvojčete na základě dat z obchodního oddělení umožňuje získat klíčová data, na základě nichž je možné určit, co a jak vyrábět dále. Celý výrobní proces tak může být automaticky naváděn a realizován v odpovídajících výrobních buňkách.
V důsledku potom mohou společnosti produkovat velké objemy individualizovaného zboží. Zároveň získají dostatečný přehled pro možnost optimalizace průchodu produktu výrobním procesem, minimalizaci prostojů jednotlivých zařízení a využívání prediktivní údržby ještě dříve, než se malý problém stane velkým.
Digitální dvojčata jsou ideálním řešením i v případě outsourcingu
Pokud společnost outsourcuje výrobu, digitální dvojče poskytne náhled i na výrobní procesy partnera. A to i v případě, že jsou od sebe vzdáleni tisíce kilometrů. S digitálním dvojčetem smluvního výrobního závodu může společnost sledovat, jak jsou jednotlivé zakázky odbavovány, a získat tak jistotu, že zákazníci obdrží svůj personalizovaný produkt v požadované kvalitě.
Flexibilita umožňuje upravovat produkt doslova za letu
Dnešní zákazníci mohou využít online konfigurátory pro přizpůsobení produktu svým individuálním potřebám. U tenisek například mohou volit tvar, celkový styl, barvy a nespočet dalších parametrů. Tradiční metody masové produkce v tomto ohledu rozhodně nejsou postačující. Výroba mnoha variant produktu ve stejném čase a prostoru vyžaduje flexibilní výrobní buňky.
I v tomto případě se uplatňují digitální dvojčata, která nabízejí možnost rychle reagovat na měnící se požadavky zákazníků a vyrábět individualizovaný produkt. Pokud si zákazník objedná bílé tenisky s oranžovým drakem na boku, pro výrobce disponujícího potřebnými daty a flexibilitou to není žádný problém. Systém může poslat požadovaný produkt do konkrétních výrobních buněk a sestavit výsledný výrobek přesně podle přání zákazníka.
Díky flexibilitě, kterou digitální dvojčata nabízejí, může každý jednotlivý produkt ze stejné výrobní linky vypadat naprosto odlišně.
Ať už se jedná o jakýkoli produkt, jedna věc je jistá. Digitální dvojčata mohou pomoci dosahovat vysoké míry individualizace produktů díky přehledu a flexibilitě, které nabízejí.
Související články
Srp 10, 2024
1,1 miliardy korun na modernizaci skladů: Stát spouští nové dotační programy
1,1 miliardy korun na modernizaci skladů: Stát spouští nové dotační programy
Srp 10, 2024
Konektivitu IoT pohání nová generace satelitů
Konektivitu IoT pohání nová generace satelitů
Srp 10, 2024