Digitální dvojčata hrají už nyní klíčovou roli ve všech odvětvích charakteristických poměrně nákladným výzkumem a vývojem. Podle průzkumu společnosti Markets & Markets zaznamená trh digitálních dvojčat v následujících pěti letech téměř desetinásobný nárůst oproti současnému stavu (globálně z 3,8 miliardy dolarů ročně na 35,8 miliardy dolarů).

Tento růst bude tažen především skutečností, že řada dalších průmyslových odvětví si osvojí využívání digitálních dvojčat jako metodu snižování nákladů na výstavbu, úpravy a testování různých variant vývoje. Zároveň podnikům poskytne mnohem lepší přehled o jejich procesech a fungování i o kompletních dodavatelských řetězcích.

Digitální dvojčata v plném nasazení

Technologie digitálních dvojčat není žádnou novinkou a je využívána celou řadou podniků a institucí. NASA s jejich pomocí simuluje téměř všechny raketové operace, aby bylo možné odhalit potenciální problémy ještě před výrobou a startem fyzického zařízení. Divize samořiditelných vozů od Googlu už najezdila miliardy virtuálních kilometrů, aby otestovala, jak vozidla reagují v nejrůznějších hraničních případech.

Logistická a přepravní společnost, která usiluje o optimalizaci svých procesů, může také využít digitální nástroje pro otestování rychlejší přepravy, zapojení vícero dopravců nebo vylepšení zákaznického servisu. Díky simulaci procesů budou schopni vyhodnotit jednotlivé modely a určit, který přístup je nejvýhodnější.

Kvalitní vstupní data jsou klíčová

Digitální dvojčata nelze vyvinout ve zcela samostatném prostředí. Aby vznikla skutečně věrná kopie fyzického produktu nebo systému, je potřeba dodat data získaná ze senzorů, tabulek a databází v reálném světě. To znamená, že podniky musí být opravdu důsledné v oblasti sběru a správy dat, aby bylo zajištěno, že testy a simulace ve virtuálním světě odpovídají změnám provedeným ve fyzickém světě.

Každá společnost samozřejmě čelí svým vlastním výzvám a řeší své vlastní individuální problémy v oblasti výroby, skladování nebo dodavatelských řetězců. Přesto téměř v každém případě může vytvoření a využití digitálního dvojčete výrazně posílit schopnost maximalizovat produktivitu, činit správná rozhodnutí a zvyšovat svou odolnost do budoucna.

V následujících letech lze očekávat výrazné rozšíření využívání digitálních dvojčat a spolu s ním také standardizaci terminologie a architektury. Z podobných důvodů jako zmíněné společnosti zavedlo národní digitální dvojčata také šest zemí, mezi nimi například Spojené Království. Už nyní je patrné, že tato technologie nachází uplatnění napříč průmyslovými obory, v rámci komunálních služeb i na národní a nadnárodní úrovni.