Jak se pracuje s digitálními dvojčaty: online setkání specialistů WITNESS 2020
Aktuální informace ze světa digitálních dvojčat přinesl 3. prosince live stream pořádaný společností DYNAMIC FUTURE. Česká poradenská firma si tak připomněla 20leté úspěšné fungování, během kterého pracovala na několika stovkách projektů v oborech nákup a prodej, logistika, forecasting, doprava i řízení a optimalizace podnikových procesů.
Minulost a budoucnost podle DYNAMIC FUTURE
„Před 20 lety jsme asi netušili, kam se celý projekt dostane. Dnes vytváříme digitální dvojčata komplexních systémů, celých závodů a hal. Digitální dvojčata jsou využívána k ověřování investičních návrhů, nových zákaznických požadavků,“ řekl jednatel Jan Šlajer. Podle druhého z jednatelů, Petra Jalůvky, dávají digitální dvojčata klientům do ruky křišťálovou kouli, podklady, jak se rozhodnout. „Myslím, že digitálním dvojčatům dnes chybí jeden rozměr – procesy měříme časem, financemi, výkonností, produktivitou, ale vůbec se v nich neobjevuje hodnocení ekologické stopy. Dnes už není všechno otázka peněz, firmy si vybírají procesy, které mají nejmenší ekologickou stopu,“ zmínil Jalůvka.
Simulační nástroj optimalizuje chod zařízení bez nutnosti odstávky
Za jednu z nevětších výhod simulací považují průmysloví inženýři možnost měnit procesy a postupy, aniž by byl přerušen chod vybraného zařízení. Jan Knajfl, průmyslový inženýr ve firmě vyrábějící polovodičové součástky ON Semiconductor Czech Republic, Rožnov pod Radhoštěm, popsal v rámci streamu práci se simulačním nástrojem WITNESS Horizon při optimalizaci chodu jednoho ze zařízení, a to ve dvou různých režimech – modelovém a sériovém. „WITNESS se mohou napojit na interní MES a předávat jim informace z firemní databáze, což umožňuje práci s validací přesnosti výstupů,“ uvedl J. Knajfl.
Důležité je, že optimalizaci je možné provádět bez odstavení zařízení, které by bylo velmi drahé. Díky simulaci se podařilo zvýšit efektivitu zařízení o 8-9 procent, což je při nákladech skutečně významný nárůst.
Namísto velkého množství drahých experimentů simulační model
Využití digitálního dvojčete realizovaného ve WITNESS Horizon při vývoji automatizovaného plánování lakovny popsal Vojtěch Soukup, který spolu s Janem Jungwirtem zaváděl simulovaný projekt logistického procesu při vývoji automatizovaného plánování lakovny plastových exteriérových dílů. Jejich úkolem byla podrobná analýza rizik a navržení základních principů pro řešení s cílem snížit manipulační náročnost a maximálně uplatnit synchronní výrobu.
„Model digitálních dvojčat jsme použili při ověřování plánu lakovny. Digitální dvojčata se uplatní tam, kde je pro optimalizaci potřeba větší množství experimentů – to by bylo v reálném systému buď velmi nákladné, zdlouhavé nebo úplně nemožné,“ konstatoval Vojtěch Soukup ze společnosti Magna Bohemia.
S profesionálními systémy se musí setkávat i studenti
Pro podporu výuky v rámci studijního programu Procesní management používají na podnikatelské fakultě brněnského Vysokého učení technického Laboratoř podnikových procesů. Podle Zdenky Videcké je potřeba umožnit studentům, aby mohli pracovat s profesionálními systémy a zařízeními, aby se potkali s pokročilými technologiemi. „Protože to budou oni, kdo je bude zavádět do praxe,“ doplnila Z. Videcká.
Laboratoř je vybavena prostředky simulujícími inteligentní továrnu pro řízení podnikových procesů jako například systémy založené na technologii digitálních dvojčat, technická zařízení a manažersko-simulační hry.
Vstupní data pro digitální dvojčata je nutné agregovat
Za Lanner Global Delivery Team vystoupil Jiří Holík. Představil stále se rozvíjející slovenskou studii, ve které digitální dvojče posuzuje dopady strategických návrhů i každodenního života automatického skladu s podvěsnou dopravou. Účastníkům streamu ukázal interface digitálního dvojčete, ve kterém zákazník vyplňuje vstupní informace. „Myslím, že v současné době je možné sbírat data příliš detailní. Pro digitální dvojčata, která právě vytváříme, je nutné data agregovat. Nejde například o minutové vzorky nějakých stavů, ale spíše sekvence, požadavky, časové souslednosti, plány a podobně,“ vysvětlil.
Jako obrovskou výhodu digitálních dvojčat vnímá možnost zavést jejich výstupy do praxe téměř okamžitě.
Související články
Zář 24, 2024
Jsou digitální dvojčata připravena dobýt svět a co je nejvíc brzdí?
Jsou digitální dvojčata připravena dobýt svět a co je nejvíc brzdí?
Zář 24, 2024
Případovka: Optimalizace skladu pro lídra v nápojovém průmyslu
Případovka: Optimalizace skladu pro lídra v nápojovém průmyslu
Srp 10, 2024