Samotná podstata dodavatelských řetězců je založena pohybu zboží a služeb. Není proto divu, že byla globální pandemií viru COVID-19 vážně narušena. Stačilo několik uzavřených oblastí a státních hranic a celá řada podniků byla uvržena do naprostého chaosu právě díky výpadkům v zásobování. Mnohdy byla zastavena výroba v podnicích poté, co byly přerušeny dodávky potřebných dílů. Obchody byly uzavřeny v důsledku opatření, některé narychlo přecházely na online prodej.

Štíhlost versus zranitelnost

Proč byla situace extrémně náročná i pro podniky, které v průběhu krize obchodovat mohly? Podle průzkumu pracovní skupiny pro průmysl při Warwick University sehrály svou úlohy dva hlavní faktory – počáteční panické nakupování, které znesnadnilo předvídání poptávky a následně potom snaha podniků o lepší přehled nad svými dodavatelskými řetězci, která se ale nedostala až do fáze standardizace, samoučících se mechanismů a autonomnosti.

V období vytrvalého hospodářského růstu se podniky zaměřovaly především na to, aby jejich dodavatelské řetězce byly co nejštíhlejší. Cílem bylo rychlé levné zásobování, což zní docela legitimně. Mnohdy však tyto dodavatelské řetězce vykazovaly vedle štíhlosti také značnou zranitelnost. Nebyly schopné rychle reagovat na jakékoli narušení. Vždy však existují určitá rizika, která nelze předvídat a podniky by na ně měly být připraveny. Je potřeba pracovat s různými scénáři vývoje a mimo jiné zajistit, aby i dodavatelský řetězec mohl reagovat, pokud nějaká nečekané událost nastane.

Jak dostat své zásobování opět do formy?

Je nutné nalézt způsoby, jak posílit a zvýšit odolnost svých dodavatelských řetězců. Předně bude nutné zrevidovat svou strategii pro získávání jednotlivých typů položek zásob. Současná krize ukázala, že spoléhání se na jednoho jediného dodavatele může vést ke značným problémům. Rozvíjením vztahů s partnery v bližším okolí omezuje potenciální problémy s dopravou na velké vzdálenosti nebo riziko související s omezeními provozu zdroje, které nemusí být v evropském kontextu okamžitě zřejmé.

Technologie jsou základem

Výraznou úlohu sehrává technologie využívaná pro řízení dodavatelského řetězce. Pokud podnik není schopen sledovat každý detail, jak může reagovat, pokud dojde k narušení? Právě technologie funguje jako řídící věž, která má přehled o veškerých probíhajících procesech, nabízí jejich vizuální reprezentaci a umožňuje plné pochopení probíhajících procesů a jejich vazeb. Díky technologiím je možné identifikovat problémy hned v zárodku a nalézt odpovídající řešení.

Jakmile bude dosaženo perfektního přehledu nad probíhajícími procesy, mohou podniky nasadit umělou inteligenci a strojové učení, aby byly schopny vyladit celý systém do optimálního stavu. Tyto technologie jsou schopny reagovat okamžitě a realizovat optimální strategie bez nutnosti lidského zásahu. Umělá inteligence dokáže předvídat potenciální rizika a narušení a autonomně jim předcházet.

Je třeba posilovat

Současná pandemie přinutila mnoho podniků na chvíli přibrzdit, zamyslet se nad svým zásobováním a mnohdy i zjistit, že jejich dodavatelské řetězce často překročily hranici štíhlosti. Více než čímkoli jiným se staly především zranitelnými. Příliš často se spoléhaly na dodavatele využívající jen jeden jediný zdroj, navíc vzdálený přes půlku planety.

Je nejvyšší čas se z této chyby poučit a vybudovat si mnohem lepší přehled a informovanost o potenciálních rizicích. Podniky musí posílit své dodavatelské řetězce prostřednictvím vhodných strategií a technologií podporujících perfektní přehled a řízení. Pokud tohle dokážou, vybudují si robustní dodavatelské řetězce, které budou schopné se v budoucnu vypořádat s případnými narušeními a výpadky.