Jak se vypořádat se změnami klimatu a růstem populace? I zde se uplatní digitální dvojče.
Velká Británie plánuje vytvořit digitální dvojče sebe sama, aby se lépe dokázala vypořádat s dopady klimatických změn a nevyhnutelnými problémy jako přelidnění. Díky tomu dokáže testovat svou vlastní odolnost vůči těmto hrozbám a vypracovat možné varianty řešení.
Vytvoření komplexní kopie celkové britské infrastruktury rozhodně není malý podnik. Nicméně veřejný i soukromý sektor spolupracují na tomto projektu docela intenzivně.
Jaké je uplatnění digitálních dvojčat? Příklady už nacházíme ve městech.
Digitální dvojče je počítačová simulace něčeho jiného, která může pomoci uživateli získat podkladová data a detailní porozumění čemukoli, co reprezentuje. Umožňuje testovat celou řadu možných scénářů a zjistit tak, co funguje a co ne.
Simulovat můžeme produkty, služby, obchodní infrastrukturu a nebo, jak to plánuje Velká Británie, celou zemi. Jak uvádí Matthieu Francoz, podnikatel v oblasti smart city technologií: „Naše digitální dvojče je prvním na světě, které představuje model celého regionu, a jsem si jistý, že naprosto změní pravidla hry.“
Projekt městského digitálního dvojčete už existuje, konkrétně v Newcastlu. Jedná se o projekt Newcastle University a vodárenské společnosti, který usiluje o vytvoření digitální repliky města. Cílem je, aby po dokončení umožnil testovat odolnost města v různých situacích. Příkladem můžou být povodně, extrémní výkyvy počasí nebo růst populace. Díky digitální replice města bude možné zkoušet věci, které v reálu nejde dělat, a sledovat, co se stane.
Městské digitální dvojče. Jaké výhody přináší?
Digitální reprezentace města nachází celou řadu uplatnění. Umožňuje urbanistům i vedení města dosahovat maximální efektivity ve spotřebě energií, obchodníkům například optimalizovat například provoz svých prodejen v závislosti na analýze zvuku kroků v blízkém okolí nebo vyladit veřejné osvětlení v závislosti na aktuálních světelných podmínkách.
V národním měřítku je uplatnění ještě dalekosáhlejší. Od možnosti připravit celé regiony na případné záplavy, sucho nebo úder extrémního počasí až po naplánování nejlepšího způsobu, jak se vypořádat nebo ještě lépe, jak předejít energetickým výpadkům.
Je vidět, že využití digitálních dvojčat zdaleka není jen doménou průmyslu. Díky možnostem, které uživatelům přinášejí, patří mezi technologie, na které nedá dopustit soukromý ani veřejný sektor.
Související články
Srp 10, 2024
1,1 miliardy korun na modernizaci skladů: Stát spouští nové dotační programy
1,1 miliardy korun na modernizaci skladů: Stát spouští nové dotační programy
Srp 10, 2024
Konektivitu IoT pohání nová generace satelitů
Konektivitu IoT pohání nová generace satelitů
Srp 10, 2024