Německý logistický sektor čelil v letech 2023 a 2024 poklesu objednávek, píše hamburg-business.com. Jde o důsledek celkového snížení ekonomického výkonu o 0,3 % v roce 2023 a o 0,2 % v roce 2024. Navzdory krátkodobým výkyvům předpovídá společnost Statista, že trh logistiky dosáhne do roku 2028 objemu přes 14,08 bilionu USD. ​

Klíčem k dosažení tohoto optimistického výhledu je podle profesora Hanno Friedricha z Kühne Logistics University efektivnější spolupráce mezi logistickými společnostmi. Optimalizovat využití kapacit, zlepšit koordinaci a transparentnost dopravy mohou malé a střední podniky díky síťování a sdílení informací. Zásadní roli v tomto procesu samozřejmě hraje automatizace.

V roce 2023 evidovalo Německo přibližně 142 milionů jízd nákladních vozidel bez nákladu. Na tak vysokém čísle se kromě chybějícího centrálního systému podílí i nedostatek řidičů. Co podle autorů textu může koordinaci jízd zlepšit? Využití digitálních platforem a trhů. Nejen, že přinese sladění jízd, zvýší také transparentnost v dodavatelském řetězci, sníží náklady, ušetří čas a sníží emise CO₂.

Text dále uvádí, že centrem pro logistické startupy se v Německu stává Hamburk. Sídlí v něm třeba Shipzero, který vyvinul datovou platformu pro řízení emisí v dopravních řetězcích. Navíc iniciativy jako Digital Hub Logistics jednotlivé startupy, společnosti, investory a výzkumníky účinně propojují, takže logistické inovace získávají výraznou podporu a synergii.

Další významnou ekonomickou příležitostí má být pro německou metropoli očekávané otevření tunelu Fehmarnbelt v roce 2029. Podle výpočtů zkrátí cestu mezi německým Puttgardenem a dánským Rødbyhavn na sedm minut vlakem nebo deset minut autem. Tento 18kilometrový spoj bude nejdelším ponořeným tunelem na světě a měl by vytvořit nová pracovní místa, posílit ekonomiku a přispět k ochraně klimatu.

zdroj: https://hamburg-business.com/en/news/future-of-logistics-reliant-on-cooperation-and-digitalisation