2021 byl dobrý rok, dopředu se dívám s optimismem, říká Jan Šlajer
Rok, který právě končí, považuje jednatel DYNAMIC FUTURE za vydařený. Také díky spolupráci s největším tuzemským zpracovatelem mléka, díky posunu optimalizačních projektů a partnerství s Lanner Group vyhlíží optimisticky i rok 2022. „Myslím, že trend v oblasti využití simulace poroste,“ říká Jan Šlajer.
Digitální dvojčata mají zelenou
Jedním ze zásadních projektů, se kterým DYNAMIC FUTURE spojují letošní rok, je změna systému předpovídání, plánování a řízení výroby v Madetě, české potravinářské firmě zpracovávající 1,5 milionu litrů mléka denně. „Někdy na konci loňského roku jsme se dohodli na spolupráci týkající se zavedení aplikace pro predikci poptávky, která je založená na využití simulačního modelu jako výpočetního jádra. V Madetě zároveň implementujeme náš nástroj PPA – Prediktivní Plánovací Aplikace – pro verifikaci výrobního plánu, rozjíždí se i PREWIT, náš forcastovací nástroj. V prvním kvartále příštího roku bychom měli dokončit implementaci PPA,“ vysvětluje J. Šlajer a dodává, že projekt včetně logistického auditu realizují ve spolupráci se Salso s.r.o.
Na projektu je podle něj zajímavé, že nástroje, které DYNAMIC FUTURE implementují, nejsou tím nejdůležitějším, oč jde. Cílem je totiž změna celého systému. „V Madetě jsme začínali před třemi lety logistickým auditem. Ten identifikoval problémové oblasti v rovině předpovědi, plánování a řízení výroby. Díky tomu se začala měnit informační podpora, to znamená, že začali líp odvádět výrobu, a na jejím základě získávali v Madetě lepší data. Teprve díky nim jsme mohli změnu metodiky předpovídání, plánování a řízení výroby implementovat do samotného procesu,“ popisuje jednatel.
Transformace optimalizačních procesů jsou úspěšné
Druhým poznáním roku 2021 je stále rostoucí poptávka po digitálních dvojčatech, firmy je chtějí využívat víc a víc: „Takže jsme se zaměřili na to, že optimalizační projekty transformujeme do digitálních dvojčat. To znamená, že neděláme jednorázové projekty, ale vytváříme pro zákazníky nástroj, pomocí kterého jsou schopni opakovaně ověřovat a optimalizovat daný proces. To je správná cesta. Tímhle způsobem můžou technologii prediktivní simulace a digitálního dvojčete efektivně využívat, což je krok správným směrem.“
A třetí pozitivní zpráva přichází od partnera Lanner Group. „Díky tomu, že jsme s ním v úzkém kontaktu, i letos jsme pro něj dělali digitální dvojčata, víme, že se světový trend ubírá přesně tímto směrem – k prediktivním simulacím a digitálním dvojčatům,“ uvádí Jan Šlajer.
Budoucnost patří automatizaci
V rekapitulaci předcházejícího roku nelze opomenout pandemii a její dopady na chod firem. Podle jednatele DYNAMIC FUTURE přinesl covid-19 ještě vyšší zájem o automatizaci v průmyslu. „V některých výrobních oblastech ztrácejí lidé práci. Na druhou stranu jsou obory, kde je lidí pořád nedostatek a řeší to například automatizací. Při využití správně nastaveného stroje je výroba efektivnější. A právě to optimální nastavení všech procesů vyžaduje ověření předem. Proto se generální ředitelé rozhodují pro digitální dvojče jako jeden z velmi efektivních nástrojů,“ doplňuje jednatel.
Že jde o postup, který se stává běžným, dokládá zkušeností z projektu pro společnost, která měla dodávat dopravníkový systém pro Continental v Temešváru. Investor už v zadávací dokumentaci vyžadoval prověření simulačním modelem.
„Myslím, že trend v oblasti využití simulace poroste. Firmy u některých větších investic vypisují výběrová řízení s tím, že je chtějí prověřit nějakým nástrojem. A právě simulace je velmi dobrým způsobem, jak odhalit možné budoucí problémy a nastavit všechny procesy maximálně efektivně. Já se dívám do roku 2022 jednoznačně optimisticky,“ uzavírá Jan Šlajer, jednatel DYNAMIC FUTURE.
Související články
Lis 25, 2024
Od mikrofonu zdraví DYNAMIC FUTURE
Od mikrofonu zdraví DYNAMIC FUTURE
Lis 22, 2024
Poly-krize v číslech aneb Dodavatelské řetězce prochází změnou
Poly-krize v číslech aneb Dodavatelské řetězce prochází změnou
Lis 22, 2024