Rostoucí požadavky na konektivitu v oblasti Internetu věcí (IoT) přináší revoluci satelitních služeb. O tom, že tradiční bezdrátové technologie, jako jsou Wi-Fi a 5G, už nestačí na pokrytí všech potřeb uživatelů, píše v novém článku rtinsights.com.

Podle autora klesají náklady na starty satelitů, takže se jejich využívání stává dostupnější a pro průmyslové aplikace nejrůznějších IoT také efektivnější.

„Tento měsíc vydala společnost Juniper Research zprávu o globálním trhu satelitních služeb IoT , která předpovídá, že počet satelitů na oběžné dráze, které lze použít pro připojení k internetu věcí, vzroste v příštích pěti letech o 150 %. Konkrétně předpovídá, že počet satelitů s takovými schopnostmi vzroste z 10 000 v tomto roce na více než 24 000 do roku 2029. Podle zprávy je hnacím motorem tohoto rozšíření trhu zvýšená poptávka po připojení ze strany uživatelů sítí IoT,“ píše rtinsights.com.

Podle nedávných údajů má do roku 2027 trh IoT satelitní konektivity dosáhnout hodnoty 5,5 miliardy dolarů. Za tímto růstem je nejen technologický pokrok, ale i sílící potřeba propojení zařízení na odlehlých místech bez dosahu tradičních sítí. Kromě toho umožňují satelitní sítě rychlou odezvu a nižší latenci, což je pro aplikace pracující v reálném čase (autonomní vozidla, vzdálený monitoring, zdravotnické aplikace apod.) klíčové.

Další důležitou výhodou nových satelitních služeb je schopnost podporovat masivní škálovatelnost. Systémy jsou navrženy tak, aby zvládly obrovské množství připojených zařízení bez kompromisů v kvalitě přenosu dat. Díky tomu se otevírají nové možnosti pro aplikace, které vyžadují neustálé a spolehlivé připojení, například v zemědělství, logistice a správě majetku.

Satelitní technologie tedy nejenže doplňuje současné bezdrátové technologie, ale také nabízí jedinečné výhody, které budou pro budoucnost IoT zásadním přínosem.

Zdroj: https://www.rtinsights.com/iot-connectivity-demands-drive-new-generation-of-satellite-services/