MADETA: Spolu s DYNAMIC FUTURE pootáčíme velkým parníkem
„Rozhodli jsme se zbořit některé zaběhnuté, funkční a výsledky přinášející postupy. Abychom dokázali reagovat na požadavky zákazníků a změny trhu lepším plánováním a efektivnější výrobou,“ říká Tomáš Sviták, ředitel útvaru plánování výroby a obchodu společnosti MADETA. „Zvolili jsme řešení, které nebudeme muset za pár měsíců nebo let revidovat,“ odpovídá v rozhovoru, proč se spojili s DYNAMIC FUTURE. Jak spolupráci vnímají jednatelé poradenské firmy? Přečtěte si.
MADETA zpracovává denně přibližně 900 000 litrů mléka, vyrábí přes 240 druhů produktů a exportuje do víc než 15 zemí. Všechno navenek funguje. Proč se rozhodla pro změnu?
Jan Šlajer (DYNAMIC FUTURE): Problémem není, že by v Madetě něco nefungovalo nebo bylo špatně. Ale současné požadavky zákazníků a změny trhu vyžadují větší efektivitu. Proto je potřeba proces a způsob získávání, předávání, používání informací a plánování nějakým způsobem efektivně řídit. Což samozřejmě bez změn v samotných procesech a bez využití softwarové podpory úplně nejde. MADETA samozřejmě jistou softwarovou podporu na relativně dobré úrovni měla, ale chyběl jí vývoj, aby vše směřovalo k efektivnějším výstupům.
Tomáš Sviták (MADETA): Očekávané přínosy se budou týkat efektivity výroby a úspor. Cílem je stav, kdy nebudeme dělat ve výrobě kroky, které jsou zbytečně dlouhé a drahé. Potřebujeme být schopni v řádově kratší době reagovat na měnící se požadavky trhu. Ať už jsou akcelerovány zákazníky, nebo podmínkami, které se stále mění. Příkladem může být období kovidu a jeho dopady.
Proč si MADETA vybrala právě DYNAMIC FUTURE?
Jan Šlajer (DYNAMIC FUTURE): Začali jsme spolupracovat na logistickém auditu. První kontakt byl přes naše partnery, společnost Salso…
Petr Jalůvka (DYNAMIC FUTURE): Já do toho skočím. Ono to bylo ještě trochu jinak. Pracovali jsme pro MP Krásno, jeho majitel se potkal s majitelem Madety a mluvil s ním o nás. Pak se do Krásna jel se svými kolegy podívat, jak jim změny, které jsme zaváděli, fungují.
Tomáš Sviták (MADETA): Těch synergií je ještě trochu více. V rámci různých situací jsme se k vzájemné spolupráci blížili už delší dobu.
Jan Šlajer (DYNAMIC FUTURE): Díky tomu vzešel požadavek, abychom se do Madety podívali. Tehdy, v roce 2019, jsme nabídli, že zrealizujeme logistický audit, na něj navázalo několik dalších projektů. Prvním byla změna procesu plánování a řízení výroby. Identifikovali jsme některé problémové oblasti, které bylo potřeba vyřešit procesně, aby se vůbec mohla použít softwarová podpora. Navrhli jsme, jak by to mělo fungovat, MADETA všechno zrealizovala a ve výsledku byla schopná v určitých částech odvádět výrobu automaticky. Díky tomu jsme společně realizovali víc změn. Řešili jsme i efektivní skladování sýrů pro novou sýrárnu. Dalším projektem bylo řízení týmu lidí, který se snažil měnit proces plánování a řízení výroby. Současně jsme nabídli softwarové řešení a ve výběrovém řízení s ním uspěli.
Jak moc je koordinace obou týmů složitá?
Tomáš Sviták (MADETA): Jednoduché to úplně není. Boříme zaběhnuté postupy, které byly funkční a které přinášely výsledky, na druhé straně se chceme posunout někam dál a vyvíjet se. Šli jsme na to projektovým řízením, já jsem v pozici projektového manažera. Změny se logicky týkají poměrně velkého množství oblastí napříč celou firmou. Dá se říct, že nejužší tým zahrnuje 3-4 lidi z DYNAMIC FUTURE a 10-20 lidí z Madety. Ti jsou do projektu průběžně zapojováni, jde především o specialisty na IT, logistiku, plánování, sklady, výrobu a podobně. Všichni vědí, že se v rámci Madety chceme posouvat dále. DYNAMIC FUTURE jsou součástí této změny.
Je MADETA v tomto smyslu vizionářská?
Petr Jalůvka (DYNAMIC FUTURE): My se potkáváme se třemi druhy zákazníků. Jedni jsou vizionáři, kteří nás používají jako nástroj, aby si vizualizovali budoucnost, a my jim k tomu dáváme tvrdá čísla. Pak jsou ti, kteří si nás objednají, protože se to tak dělá. Chtějí nějaké změny udělat, ale spíš o tom mluví, než aby je dělali. A nakonec vnímáme docela malinkou skupinu zákazníků, kteří ke spolupráci přistupují s opravdu velikou pokorou, přemýšlejí nad tím, o čem si povídáme a skutečně se mění. Taková je MADETA.
Tomáš Sviták (MADETA): V rámci Madety se snažíme ke změnám přistupovat co nejvíce kontrolovaně. Při velikosti společnosti jsou všechny změny pootáčením velkého parníku. V minulosti, pokud jde o softwarová řešení, došlo k dobrým i špatným rozhodnutím. Teď jde o to, zvolit řešení, které nebudeme muset za pár měsíců nebo let revidovat.
Popište prosím změny v Madetě konkrétněji.
Jan Šlajer (DYNAMIC FUTURE): Na začátku jsme provedli logistický audit se zaměřením na proces predikce, plánování a řízení výroby. Prošli jsme všechny 4 výrobní závody, byli v obou centrálních skladech, na ředitelství v Českých Budějovicích, mluvili o podpůrných procesech jako nákup, využívání BNS a podobně. Identifikovali jsme problémové oblasti, speciálně v procesech plánování a řízení výroby, predikce poptávky s ohledem na jednotlivé výrobní závody. Dohodli jsme se, že výrobní závod v Plané nad Lužnicí bude pilotní, ten se začal měnit nejdřív. MADETA zavedla řadu softwarových změn, aby mohla odvádět výrobu a sledovat všechny potřebné informace. To zabralo asi rok a půl.
Když bylo všechno připraveno, mohli jsme měnit softwarovou podporu. Začali jsme pracovat na implementaci nástroje pro predikci poptávky pracující s analýzou spotřeby v minulosti PREWIT. Tahle fáze, včetně proškolení zaměstnanců, skončila letos v lednu. Zároveň jsme začali implementovat náš druhý nástroj – PPA4.0 (Prediktivní Plánovací Aplikaci) pro verifikaci výrobního plánu. Teď je nastavená ve výrobní závodech Planá nad Lužnicí a Jindřichův Hradec. A začneme ji testovat.
Byl zprovozněn také modul ERP systému MRP (Material requirements planning), který ověřuje požadavky zákazníků podle daných parametrů a snaží se je naplánovat do výroby s tím, že započítá pojistné zásoby, stavy zásob a podobně.
Tomáš Sviták (MADETA): Počítáme s tím pro všechny 4 závody. První dva, jak říkal Honza, jsou zasaženy obrovskými změnami. Proto čekáme na další fázi, abychom odladili, co je potřeba, a pak mohli implementovat softwarovou podporu i do zbývajících závodů.
V jaké fázi tedy projekt momentálně je?
Tomáš Sviták (MADETA): Jsme v počáteční produkční verzi, to znamená, že plánovací aplikace se všemi změnami, které jsme požadovali, je nasazena a používáme ji paralelně s našimi stávajícími systémy a stávajícími nástroji. Učí se ji používat ti, kteří s ní budou denně pracovat. Takže je hotová. Ale změny stále provádíme a všechno ladíme.
Jan Šlajer (DYNAMIC FUTURE): Aplikace je v nějaké úrovni a teď jde o to, začít ji efektivně používat. Je potřeba, aby se s ní lidi naučili pracovat. A zároveň se vždycky objeví nějaká chyba způsobená třeba špatným nastavením vstupních dat nebo nepochopením. Snažíme se takové chyby identifikovat a opravovat tak, aby všechny výstupy byly v podobě, v jaké je MADETA očekává.
Kdy budete moci říct, jaké reálné výsledky změny přinášejí?
Tomáš Sviták (MADETA): Očekáváme přínosy v oblastech efektivity výroby a úspor. Hlavním cílem je, abychom byli schopni v řádově kratší době reagovat na měnící se požadavky trhu, které jsou akcelerovány zákazníky, nebo jinými podmínkami. Už teď vnímáme zkrácení reakční doby na požadavky, které přicházejí na využití našich výrobních kapacit. Zatím je systém podroben ostrému testování, přesné číslo říct nemůžu. Ale jednoznačně je to téma letošního roku.
Dá se říct, kam až sahají možnosti aplikace pro predikci poptávky?
Tomáš Sviták (MADETA): Víceméně pořád zkoušíme, co všechno dokáže. Naše základní potřeba je, abychom byli schopni rozplánovat kompletní požadavky zákazníků – na běžné i akční prodeje –, rozložit je do jednotlivých dnů a získat podklad pro plánování výroby. To je to jediné, co od systému chceme. Zní to docela jednoduše. Z pohledu predikce jsme si vybrali to nejtěžší období, protože všechny aplikace pracují s nějakým modelem a my jsme se pustili do kovidové doby. Tohle byla pro PREWIT jako plánovací aplikaci velká výzva.
Je vůbec možné, aby aplikace počítala s tak extrémními situacemi, jak je poznáváme teď?
Tomáš Sviták (MADETA): My po ní chceme, aby nejlepším možným způsobem zpracovala data, která má. A aby, pokud jde o předpovědi, vycházela čistě z modelu, který bude vždycky popsatelný pro kohokoli, kdo s ním pracuje. Pokud jde o extrémní situace, to už je otázka lidí, kteří jsou do procesů zapojeni – plánovačů, obchodníků a ostatních. Když nám aplikace poskytne základ, na který se můžeme spolehnout, všechny ostatní proměnné musíme zohlednit my.
Jan Šlajer (DYNAMIC FUTURE): Softwarová podpora dá člověku takové informace, aby dokázal udělat správné rozhodnutí. Ale nikdy nechceme, aby to dělala za něj. Plánovač nebo výrobní dispečer tak vždycky ví, jakým způsobem, co a proč aplikace počítá. A je schopen těm číslům rozumět. Na základě toho se rozhodnout, jaké změny ve výrobě provede.
S jakým největším úskalím jste se v rámci tohoto projektu potýkali?
Jan Šlajer (DYNAMIC FUTURE): Řešili jsme správně nastavené datové zdroje. Bez dat ani PREWIT ani PPA nic neudělá. Trvalo nám celkem dlouho, než jsme všechno odladili a byli schopni říct, že data, která načítáme, jsou ta správná, že v nich nemáme nějaké problémy a všichni jim rozumíme. Důležité je, že v Madetě změny chtějí. Projekt se posouvá relativně dobře.
Tomáš Sviták (MADETA): Je dobré doplnit, že nejde o nějaký výmysl DYNAMIC FUTURE, mě nebo IT oddělení. Shodli se na něm naši majitelé a tým, který je za proces plánování zodpovědný. A to o to jednodušeji se funguje i mně. Za největší úskalí považuji, že pootáčíme dlouhodobými procesy. Snažíme se měnit i procesy, které přinášely dobré výsledky, protože MADETA jako taková má výsledky dlouhodobě dobré. Je dobře, že kolegové, kteří jsou součástí této změny, jsou aktivně zapojeni a jsou schopni obhájit procesy, které jsou funkční a není potřeba je měnit. Naším úkolem je naopak přesvědčit je o tom, co nutné změnit je.
Petr Jalůvka (DYNAMIC FUTURE): Nepřišli jsme na problém v klasickém slova smyslu. Vždycky hledáme cesty, jak cokoli vyřešit a vždycky je nacházíme. To je klíčové pro celý projekt i pro spolupráci s Madetou.
Kdyby se vás majitel podobně velké firmy stojící před podobně velkou změnou zeptal, na co se má připravit, co řeknete?
Tomáš Sviták (MADETA): Že jediná jistota je změna a že je důležité, aby byla pro změnu naladěná celá firma. Je to zásah napříč celou firmou, všech procesů se týká kompletně. To je třeba si uvědomit. A potom: jen do toho!
Související články
Lis 25, 2024
Od mikrofonu zdraví DYNAMIC FUTURE
Od mikrofonu zdraví DYNAMIC FUTURE
Lis 22, 2024
Poly-krize v číslech aneb Dodavatelské řetězce prochází změnou
Poly-krize v číslech aneb Dodavatelské řetězce prochází změnou
Lis 22, 2024