(Ne)úspěšný projekt?
Eliška Kalfusová, konzultantka
Cílem projektu většinou bývá zvýšit produktivitu něčeho, snížit náklady na něco nebo něco zoptimalizovat – zkrátka, obecně řečeno, něco ušetřit (čas a peníze). Ne vždy se podaří tento cíl skutečně dosáhnout. Přesto však nemusí být takový projekt považován za neúspěšný.
Nedávno jsme zpracovávali projekt pro jednu významnou českou společnost. Šlo o situaci, kdy pracovníci společnosti navrhovali novou výrobní linku tak říkajíc od nuly. Museli určit počet pracovišť, jejich rozmístění, počet obsluhujících osob, časovou náročnost jednotlivých operací atd. Cílem našeho projektu zde mj. bylo pomocí dynamické simulace prokázat možné snížení (odhadovaného!) počtu obsluhujících pracovníků.
Pro sestavení dynamického simulačního modelu bývá potřeba poměrně značné množství poměrně přesných informací. V průběhu jejich zjišťování jsme však společně s pracovníky partnerské společnosti zjistili, že tyto informace nejsou k dispozici s potřebnou přesností, nebo nejsou k dispozici vůbec. Podrobnou analýzou chystaného výrobního procesu bylo např. zjištěno, že se původně vůbec nepočítalo s některými nezbytnými činnostmi. Z odhadu jejich časové náročnosti a nároků na obsluhu vyplynulo, že potřebný počet pracovníků musí být vyšší, než se původně plánovalo. Dalším problémem bylo vytížení pracovníků. To, co se sice dá orientačně určit statickým výpočtem, může ve skutečnosti (v čase) vypadat úplně jinak. S pomocí dynamické simulace lze zjistit, jak vypadá využití pracovníků v reálném čase.
Chybějící informace byly posléze doplněny a simulační model poskytl velmi cenné podklady pro již zmiňované rozmístění pracovišť (na základě simulace různých uspořádání byla vybrána varianta, která oproti původnímu návrhu uspoří až 35 % manipulací). Možnost snížení počtu pracovníků obsluhy se však prokázat nepodařilo, naopak, jak je uvedeno výše, bylo nutné počet pracovníků navýšit o ty, se kterými se původně vůbec nepočítalo, a proto by někdo mohl tuto část projektu považovat za neúspěšnou. Ale před vznesením takové námitky je třeba si uvědomit, že původní způsob odhadu byl nedokonalý a teprve vnější, nezaujatý pohled způsobil jeho zpřesnění, což se dá z dlouhodobého hlediska považovat za velmi významný přínos.
Související články
Srp 10, 2024
1,1 miliardy korun na modernizaci skladů: Stát spouští nové dotační programy
1,1 miliardy korun na modernizaci skladů: Stát spouští nové dotační programy
Srp 10, 2024
Konektivitu IoT pohání nová generace satelitů
Konektivitu IoT pohání nová generace satelitů
Srp 10, 2024