OneNote
Roman Karkoška, konzultant
Vedle notoricky a denodenně používaných produktů z „rodiny“ Microsoft Office, jako je Excel, Word, PowerPoint a Outlook, stojí za zmínku i produkt, který výše zmíněnou mozaiku už delší dobu úspěšně doplňuje. Je jím Microsoft OneNote. Svou podstatou se jedná o flexibilní zápisník. V následující stati bude tento produkt rámcově představen.
OneNote je progresivní nástroj pro vytváření, správu a následné využívání strukturovaných poznámek. Na obrázku je náhled na pracovní plochu aplikace OneNote. Ve svislé liště vlevo jsou jednotlivé připojené poznámkové bloky. Poznámkový blok může být uložen lokálně, na síti, nebo publikován na webu. Identický Poznámkový blok může být současně sdílen více uživateli.
Poznámkový blok se dále dělí na Oddíly (jsou zobrazeny jako pás barevných záložek nahoře). Oddíl se dále dělí na stránky (svislá řada vpravo).
Jasnou výhodou je dvoudimenzionální strukturování záznamů a rychlá orientace.
Samotné prostředí textového editoru má nejblíže k prostředí Wordu s tím, že umisťování textu a dalších objektů se nevkládá do řádků, ale na pozici kurzoru kdekoli na plochu stránky. Rovněž pojetí stránky není tak striktní jako ve Wordu, jelikož stránka má pevný jen levý horní roh.
Kolekce objektů, které lze na stránku vložit je oproti Wordu na jednu stranu rozšířena o multimediální soubory a vkládání značek, na druhou stranu některé typy objektů zde bude uživatel postrádat. Především je to galerie SmartArt, vytváření diagramů, například nástroj kreslení obsahuje jen základní obrazce a použití Stylů se omezuje jen na předdefinované formáty.
Jako velmi povedené je třeba vyzdvihnout možnosti vkládání poznámek přes clipboard (např. při kopírování objektů z webu se vkládá odkaz na zdroj) a možnost vkládání výřezu obrazovky.
Rovněž povedená je možnost realizovat výstup celého poznámkového bloku, nebo jeho fragmentu do dokumentu PDF.
Cílem článku není precizní popis aplikace, spíše by měl čtenáře motivovat k zamyšlení, zda to co dělá NĚJAK, nemůže dělat JINAK a možná jednodušeji.
Související články
Srp 10, 2024
1,1 miliardy korun na modernizaci skladů: Stát spouští nové dotační programy
1,1 miliardy korun na modernizaci skladů: Stát spouští nové dotační programy
Srp 10, 2024
Konektivitu IoT pohání nová generace satelitů
Konektivitu IoT pohání nová generace satelitů
Srp 10, 2024