Studie optimalizace manipulační techniky
Roman Karkoška, konzultant
Koncem minulého roku byl úspěšně završen další projekt. Jednalo se o studii optimalizace manipulační techniky v podniku Hella Slovakia Signal Lighting, s.r.o. Studie byla zpracována pro dodavatele manipulační techniky Material Handling Slovenská republika.
Projekt byl realizován s podporou dynamické simulace. Zahrnoval následující typy manipulační techniky: čelní vozíky, retrak, zakladač, ručně vedené elektrické vozíky, ale rovněž i závozy realizované vláčkem s tahačem. Následně byl po zhodnocení týmem řešitele proveden výběr nejvhodnější varianty, která byla rozpracována a pro niž byly stanoveny pravidla a kroky implementace.
Hlavní výhody dynamického modelování:
- možnost prověření všech navrhovaných variant řešení vbezrizikovém prostředí bez dodatečných finančních nákladů na realizaci pilotního projektu
- možnost jeho využití vbudoucnosti při změnách vstupních parametrů, nárůst zakázek, investicích do rozšíření distribučních či skladovacích ploch, apod.
- vizualizace modelovaného procesu – snazší pochopení a prosazení navrhovaných změn
I přes významné faktory, které práce na projektu ztěžovaly, především malý časový prostor a faktická absence datových provozních podkladů, na základě, kterých by bylo možné exaktně validovat nastavení simulačního modelu, byl projekt hodnocen zadavatelem jako velmi úspěšný a kontrolní stavové hodnoty získané simulací byly zadavatelem potvrzeny jako odpovídající reálnému stavu.
Na základě konsolidované datové základny byly vytvořeny skupiny manipulační techniky, které zohledňují druhovou náplň činností a prostorovou lokalizaci.
Přehled Variant
Finální studie uvažovala tři analyzované varianty.
Varianta V0 zobrazuje stávající stav, jak byl identifikován a transformován do simulačního modelu. Zároveň vytváří mezní podmínky, v jejichž rámci se musí nacházet i uvažované varianty.
Jedná se především o ukazatele:
- Servis level
- Počet zmanipulovaných požadavků
- Využití uvažované techniky
- Nájezd km
Varianta V1 představuje redukovaný stav manipulační techniky dosažitelný v nejbližším časovém horizontu.
Varianta V2 identifikuje reálný potenciál jako oblast, resp. stav dosažitelný ve střednědobém horizontu, avšak nezbytně podpořený dalšími opatřeními směřujícími k optimalizaci návazných a souvisejících procesů.
Ukázka srovnání variant dle kritéria procentuální podíl identifikovaných činností každou entitou manipulační techniky
Ukázka srovnání variant dle kritéria realizovaný nájezd vzdálenosti za každou identifikovanou entitu manipulační techniky
Závěr
Realizace studie ukázala první možný směr zaměřený na optimalizaci manipulační techniky. Uvedené varianty respektují stávající servis level, který v reálu nelze podkročit.
Rovněž ucelenou formou poskytuje uživateli návod a průvodce pro následný přístup k formování strategie využití manipulační techniky a návazných procesů, stejně jako i návod pro definování dílčích cílů a milníků a jejich vyhodnocování.
Související články
Zář 24, 2024
Jsou digitální dvojčata připravena dobýt svět a co je nejvíc brzdí?
Jsou digitální dvojčata připravena dobýt svět a co je nejvíc brzdí?
Zář 24, 2024
Případovka: Optimalizace skladu pro lídra v nápojovém průmyslu
Případovka: Optimalizace skladu pro lídra v nápojovém průmyslu
Srp 10, 2024