Optimalizace počtu manipulačních prostředků: Hamé a.s.
Případová studie v pdf ke stažení zde.
UPLATNĚNÍ:
Optimalizace manipulační techniky
ODVĚTVÍ:
Potravinářský průmysl
PŘÍNOS:
Pomocí projektu byly potvrzeny závěry statické analýzy materiálového toku – optimalizace počtu obslužných manipulačních prostředků realizované v rámci přípravy projektu, ve kterém bylo navrženo pro zabezpečení manipulačních procesů 21 VZV, z nichž 4 jsou nasazeny v satelitních skladech. Byla nalezena optimální varianta vzhledem k vytížení vozíků a směn.
O společnosti
Společnost Hamé je přední českou potravinářskou firmou, zabývající se výrobou trvanlivých i chlazených potravin, jejíž tradice sahá k 20. létům minulého století. HAMÉ s.r.o. má ve svém portfoliu řadu produktů, ke kterým patří např.: kečupy, paštiky, masové konzervy, hotová jídla, zeleninové výrobky, ovocné směsi, džemy, kompoty, kojenecká strava, majonézy, tatarky, bagety, sendviče a další.
Cíle projektu
Cílem projektu byla optimalizace počtu manipulačních vozíků ve společnosti Hamé, a.s. Babice pomocí dynamického modelu v prostředí simulačního nástroje Witness 2003. Tento projekt navázal na statickou analýzu, ve které byl navržen na základě současného využívání manipulačních prostředků takový počet vozíků, který by splňoval všechny požadavky realizované v Hamé, a.s. Babice a zároveň splňoval kritérium maximalizace využití.
Obrázek simulačního modelu
Simulované vysokozdvižné vozíky byly dimenzovány tak, že jeden vozík pojme buď jednu loženou, nebo dvě prázdné palety. Souprava uveze 5 MJ. Během simulačního období 480 minut (1 směna), byla prověřena schopnost zmanipulovat potřebné množství materiálu danou kombinací a množstvím manipulačních prostředků, při nejkritičtějším množství požadavků na převoz jaký nastává v Hamé, a.s. během sezony.
Obrázek manipulačního prostředku typu souprava
Postup řešení
Během projektu byly potvrzeny závěry statické analýzy materiálového toku – optimalizace počtu obslužných manipulačních prostředků realizované v rámci přípravy projektu, ve kterém bylo navrženo pro zabezpečení manipulačních procesů 21 VZV, z nichž 4 jsou nasazeny v satelitních skladech.
Během simulace procesu manipulování s paletami ve výrobě, skladech a expedici bylo předpokládáno maximální zatížení vysokozdvižných vozíků daty ze špičky v sezoně, přičemž tyto požadavky byly rovnoměrně rozděleny během směny.
Varianta číslo 1 znázorňovala aktuální stav v Hamé Babice, a všechny ostatní varianty se lišily počtem manipulačních prostředků, strukturou odbavovaných požadavků,a nasazením souprav.
Souhrn simulačních variant
Z devíti simulovaných variant řešení číslo 4 a 6 nebyla vhodná, jelikož nejsou schopna zabezpečit plynulost výrobních a expedičních procesů. Ve variantách 3,4,5,6,7,9 byly simulovány různé varianty nasazení tzv. souprav z hlediska jejich počtu a tras, na nichž jsou nasazeny.
Výsledky
Z výsledků simulace jednotlivých variant, bylo konstatováno, že z hlediska množství manipulačních prostředků se jako optimální jeví varianta číslo 3, ve které je na uspokojení 2181 požadavků/směna nasazeno 15 vysokozdvižných vozíků v prostorách závodu Hamé, a.s. Babice, a další čtyři vozíky pro zabezpečení provozu v satelitních skladech. Ve vozících pro Babice jsou zahrnuty i vozíky, které vedou tři soupravy.
Simulované varianty s výjimkou varianty č. 1, kladou zvýšené nároky na řízení manipulačních prostředků, jelikož je jejich provoz řízen jednotlivými požadavky na manipulaci, nikoliv rezervací vozíků pro jednotlivá střediska.