Během posledních dvou dekád, po které v České republice a na Slovensku působíme, došlo v naprosto všech podnicích k zásadním proměnám. Mezi významné trendy patří transformace průmyslových odvětví, globalizace a digitalizace, nárůst zahraničních investic a větší specializace na technologicky vyspělejší odvětví. Jedním z nástrojů, které pomáhají nastolit strategické změny, jsou digitální dvojčata. Tady je krátké nahlédnutí do některých projektů, v nichž jsme využili výhod digitálních dvojčat a prediktivní simulace.

Brněnské výstaviště a konsolidace skladů

Moravská metropole se rozhodla postavit novou multifunkční halu, a to na ploše výstaviště, jehož značnou část využívaly Veletrhy Brno k uskladnění materiálu potřebného k pořádání nejrůznějších akcí. V roce 2019 oslovila DYNAMIC FUTURE firma INVIN s cílem provést logistický audit a navrhnout nový, velký sklad.

„V jednadvaceti větších i menších skladech se nacházelo všechno od knoflíkových baterií přes sady nádobí, elekroniku, dvanáctimetrové nosníky a koberce až po konstrukce stánků a spojovací materiál,“ vzpomíná Petr Jalůvka s tím, že se svým týmem zmapoval 650 tisíc kusů položek na celkové ploše 22 300 metrů čtverečních.

Bylo potřeba analyzovat 3,5 milionu pohybů výstavářského zařízení. A navrhnout centrální sklad s kapacitou téměř 7 000 skladovacích míst a plochou 4 400 metrů čtverečních. Celá „akce“ zabrala DYNAMIC FUTURE 3 měsíce.

„Navrhli jsme konsolidaci skladů do jednoho nového skladu a změnu systému práce ve skladech zahrnující například využití WMS (warehouse management systém) pro řízený sklad, různých skladových a manipulačních technologií, identifikaci materiálů pro využití WMS nebo elektronické výdejky a příjemky přímo ve skladech,“ popisuje jednatel DYNAMIC FUTURE.

Opavské trolejbusy a optimalizace jízdních řádů

Jedním z průkopnických projektů využívajících v České republice digitální dvojčata, bylo prověření záměru výstavby trolejbusové smyčky v centru Opavy. Stalo se tak v roce 2004.

„Ve středu města existovala poměrně velká smyčka trolejbusů, která ale neumožňovala jejich rychlé otočení a nasměrování na periferie. Historicky však byly nataženy troleje na malém náměstí Rybího trhu. A my jsme ověřovali, jakým způsobem jejich využití zvýší komfort cestování, když tam vznikne nový záchytný bod,“ uvádí Petr Jalůvka.

Součástí zadání bylo vytvoření dynamického modelu přepravy cestujících prostřednictvím městské hromadné dopravy v programu Witness 2003. Na úspěšné řešení navázala optimalizace jízdních řádů a také nastavení nových tras pro hybridní vozidla opavské veřejné dopravy.

Změna systému svozu elekroodpadu

Simulační model Witness využili DYNAMIC FUTURE také při práci pro ASEKOL, firmu zajišťující sběr, dopravu a recyklaci vysloužilých elektrospotřebičů.

„Naším úkolem bylo provést analýzu způsobu svozu odpadních elektrických a elektronických zařízení z celé České republiky a navrhnout jeho optimalizaci tak, aby došlo ke snížení finančních nákladů. Řešení se týkalo nejen koncepce logistiky, ale i způsobu manipulace. Následně jsme byli požádáni o analýzu efektivity využívání kontejnerů na elektroodpad,“ říká o projektu realizovaném v roce 2014 Jan Šlajer.

Nejprve bylo potřeba na základě dat od ASEKOLu celou síť analyzovat a navrhnout její efektivnější rozložení. Za pomoci simulačního programu Witness byl prokázán potenciál úspory ve svozovém systému ve výši 8 mil. Kč v roce 2015 a v roce 2016 o další 1 mil Kč více. Z důvodů souvisejících se smlouvami s obcemi byla konečná úspora reálně stanovena na 5 mil. Kč.

Znojemská nemocnice a lepší využití operačních sálů

V roce 2008 postavili DYNAMIC FUTURE vůbec poprvé simulační model na míru zdravotnickému zařízení. Pro Nemocnici Znojmo zpracovávali studii s cílem odhalit problémová místa z pohledu možností plánování operací, navrhnout změny vedoucí ke zlepšení využití operačních sálů, operačních týmů a speciálního chirurgického náčiní, plus prověřit varianty uspořádání v budoucnu.

 „Na základě výstupů simulací jsme dospěli k názoru, že kapacita operačních sálů v plánovaném stavu je dostatečná a je možné ji navýšit o více než dvojnásobek,“ konstatuje P. Jalůvka.

DYNAMIC FUTURE navrhli nové uspořádání operačních sálů, které dovolilo zvýšení jejich kapacity, zřízení septického sálu, zlepšení technického zázemí personálu a oddělení čistých a nečistých prostor.

Sklad pro velkoobchod s ovocem a zeleninou i prodejce zahradních produktů

Nový sklad na Slovensku a přestavbu skladu v Brně řešili DYNAMIC FUTURE pro společnost Hortim, která dostavěla část skladovacích prostor a potřebovala modelem prověřit, jak tu původní zefektivnit a uspořádat.

„Výhodou dynamické simulace je, že ukáže všechny toky, které se ve skladu vyskytují. A pomůže tak odpovědným osobám rozhodnout se například ještě před pořízením vybavení, jeho inovováním nebo rozšířením skladových ploch,“ poukazuje jednatel.

Podle něj není velikost skladu není pro plánování tak důležitá jako počet položek a komplexita procesu. Například pro společnost Meva, která se věnuje prodeji zboží pro dílnu a zahradu, hrála významnou roli v plánování skladu sezonnost. DYNAMIC FUTURE museli navrhnout řešení reflektující fakt, že poptávka po jednotlivých produktech během roku velmi kolísá.

„Vždy je potřeba navrhnout takové řešení, aby vyloučilo zbytečné manipulace. A taky dát projektu správnou softwarovou podporu a warehouse management systém. Zároveň vše zabezpečit podporou čárových kódu, čipů a podobně, aby bylo možné co nejvíce objemu práce skladníků automatizovat. Další podstatnou součástí simulačních projektů je zakomponování vhodné skladové technologie,“ shrnuje Jan Šlajer.