Co nás čeká v roce 2021? Raketové zrychlení!
O letošku by se dalo říct mnohé, snad kromě toho, že byl předvídatelný. Na rok příští bychom však (alespoň podle expertů) měli být připraveni víc než dobře. Minimálně v oblastech, které se týkají technologií. Podle studie společnosti NTT je totiž pandemie vystřelí o několik úrovní výš.
Urychlení digitální transformace, jejímž základem budou optické sítě, predikuje materiál Future Disrupted: 2021. Autoři samozřejmě neočekávají, že všechny zásadní změny se odehrají během dvanácti měsíců, předpokládají však jejich rychlé nastartování i rozvoj.
Už teď by měly společnosti vědět, kudy se budou trendy ubírat, aby mohly zahájit potřebné kroky. Digitální transformace totiž povede k propojené pozitivní zákaznické i zaměstnanecké zkušenosti. Tady je 5 zásadních technologických trendů, které podle NTT mnohé změní. Připravme se!
Plně optické sítě
K bezproblémové komunikaci s minimálními nároky na energie budou sloužit plně optické sítě. Mohou například přenášet data mezi uživatelskými počítači a servery. Takové sítě vynikají vysokou flexibilitou a obrovskou úsporností, operátorům datových center umožňují mimo jiné testování kdykoli a kdekoli na světě.
Kognitivní technologie
Do kognitivních systémů se vkládají ještě větší naděje než do umělé inteligence. Zahrnují řadu pokročilých technologií, které jim umožní rozhodovat se „trochu jako člověk“. Měly by se využívat pro efektivní propojení a řízení, uplatnění najdou nejen v průmyslové výrobě, ale také ve zdravotnictví, maloobchodu, finančních či spotřebitelských službách.
Digital twin computing
Digitální replikace „lidí“ a „věcí“ přináší možnost predikovat nejrůznější situace v nejrůznějších prostředích. Takzvaná digitální dvojčata se začínají využívat v průmyslových odvětvích pro optimalizaci provozů, systémů a výrobních procesů. V budoucnu by se měla více zapojit do předvídání dopravních situací, pomohou i s lepším předvídáním šíření infekcí.
Citizen development
Čím dál víc se ukazuje, že i lidé bez znalosti programování mohou být pro vývoj aplikací velmi prospěšní. NTT tvrdí, že významnou konkurenční výhodu získají ty firmy, které umožní využívat svá data běžným zákazníkům nebo zaměstnancům. Koncept koncových uživatelů urychlí vytváření nových aplikací, vyřeší nedostatek kvalifikovaných vývojářů a zvýší produktivitu podnikání.
Edge computing
Výpočetní kapacity na okraji sítě zaručí rozložení výpočetních sil do několika koncových zařízení. Dochází tím k eliminaci zpoždění častého u přenosu mezi geograficky vzdálenými centrálními cloudy, zrychlení procesů, snížení latence a k větší aktuálnosti analýzy dat na okraji sítě.
Je zřejmé, že dynamické simulace a digitální dvojčata mají v logistice, nákupu, prodeji, dopravě i výrobě naprosto pevné místo. A brzy se začnou prosazovat i v e-commerce. Díky dvacetileté zkušenosti, kterou s těmito technologiemi v DYNAMIC FUTURE máme, předpokládáme, že jejich rozvoji bude muset věnovat pozornost většina agilních firem a společností. Je nejvyšší čas připravit se na budoucnost.
Související články
Srp 10, 2024
1,1 miliardy korun na modernizaci skladů: Stát spouští nové dotační programy
1,1 miliardy korun na modernizaci skladů: Stát spouští nové dotační programy
Srp 10, 2024
Konektivitu IoT pohání nová generace satelitů
Konektivitu IoT pohání nová generace satelitů
Srp 10, 2024